Матеріал до уроку. Євген Гуцало „Перебите крило”.
Мета: розширити уявлення учнів про творчість Є.Гуцала; навчати творчо працювати над змістом тексту оповідання, співпереживати з героями, давати їм характеристику; розвивати навички інтонаційного читання; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання.Презентація до уроку, картки з тестовими завданнями, малюнки різних виразів обличчя.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мовна розминка.
1. Закресли літери ф,н,з,у,і. Прочитай прислів’я.
д з е н у л е ф і л е з к а н у в о ф і д и з т ь с я н у
т а і м у щ а н і с т я ф р о з у д и н і т ь с я ф (Де лелека водиться, там щастя родиться)
2. Вправи на інтонування речень.
Прочитайте це прислів’я з різною інтонацією. (Користуючись малюнками різних виразів обличчя).
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Прочитайте тему нашого уроку. Як ви розумієте ці слова? Який твір ми будемо сьогодні читати? Хто його автор?
IV. Короткі відомості про автора.
(Слайди 2-5)
V. Підготовча словникова робота.
1. Відгадайте загадку.
Відлітають за моря,
У краї далекі,
На будинках гнізда в’ють.
Звуть же їх... (лелеки)
- Що ви знаєте про цих птахів? Як ще по – іншому їх називають?
2. Читання колонок слів (слайд 7). Вправа на нарощування кількості слів („Снігова куля”). Спочатку учень читає одне слово, потім два, три, всю колонку.
3. Тлумачення малознайомих слів (слайд 8).
VІ. Ознайомлення з першою частиною оповідання (ст.71-75).
1. Читання тексту учнями (мовчазне, „ланцюжком”).
2. Тестове опитування з метою перевірки розуміння прочитаного (слайди 9-13)
(Завдання виконуються на картках, взаємоперевірка)
3. Відповіді на запитання за змістом прочитаного:
- Чому Дениско та його батьки раділи прильоту лелек?
- У чому виявилася їх турбота про птахів?
- Яке нещастя сталося з лелекою?
4. Вибіркове читання. Гра „Розвідники”.
(слайди 14 – 15).
- Послухайте слова і словосполучення. Відшукайте в тексті речення з цими словами. Якої дійової особи вони стосуються?
VІІ. Опрацювання другої частини оповідання (ст. 76-80).
1. Вправа „Передбачення”.
- Яку кінцівку ви запропонували б до твору? (Виступи учнів)
2. Читання тексту учнями („ланцюжком”, „естафетою”)
3. Бесіда за запитаннями:
- Який момент вас найбільше схвилював?
- Чому оповідання має щасливий кінець?
- Чи змінилася ваша думка про Олега? Чому?
4. Складання характеристики дійових осіб.
Робота в групах. Перша група складає характеристику Дениска, друга – Олега.
VІІІ. Висновок – узагальнення з прочитаного.
1. Визначення головної думки оповідання (Потрібно вміло турбуватися про птахів, нести відповідальність за свої вчинки).
2. Підбір заголовків до частин оповідання. Складання плану оповідання.
ІХ. Підсумок уроку.
- Прочитайте прислів’я (слайд 16). Яке з них може бути заголовком оповідання?
Не чини другому того, що тобі не мило.
Терпіння і сумління все долають.
Себе перемогти – найбільша перемога.