Тема: «Яке частування – таке й дякування».Іван Франко "Лисичка і Журавель".
Мета: формувати навички правильного свідомого читання; вчити правильно оцінювати поведінку персонажів; інсценізувати частину казки і порівняти її з народною; розвивати пам'ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність.
Обладнання: комп’ютерна презентація, роздруковані слова, декорації до інсценізування, малюнки дітей.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Дзвоник дзвонить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
– Гей, до класу поспішайте
На місця свої сідайте –
І урок розпочинайте.
Визначення девізу уроку:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
- Ми продовжуємо працювати над жанрами літератури і а над чим сьогодні попрацюємо ви дізнаєтесь відгадавши ребус.
Ребус Казка
2. Бесіда «Види казок». Складання схеми.
Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім'я автора забувалось. Казка ставала народною.
На відміну від народних, є казки авторські ,написані певною людиною, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими, або літературними.
А за змістом? Вони поділяються на : казки про тварин, чарівні та побутові.
- Яку авторську казку ми будемо читати ви мені скажете , коли розгадаєте загадку.
В казці цій рудий хтось, хитрий
Кашки наварив і в миску
Він налив її для гостя.
Скуштувать не довелося...
Та нечемною була Лисичка-сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка.
Та мораль там велика
І для всіх дається
Хто ж герої ці, згадай,
Назву казки відгадай.
- Всім вам відома українська народна казка « Лисичка і Журавель», але сьогодні на уроці ми ознайомимося з авторською казкою І. Я. Франка з одноіменною назвою.
3.Гра «Додайте останнє слово». Мовленнєва зарядка.
Чистомовка до казки «Лисичка і Журавель»
ця-ця-ця — жила собі лисиця
лем-лем-лем — зустрілася з журавлем
ни-ни-ни — запросила на гостини
ла-ла-ла — каші наварила
ила-ила-ила — по тарілці розмастила
ав-ав-ав — журавель дзьобом стукав
ївсь-ївсь-ївсь — кашки не наївсь
му-му-му — пішов додому
щу-щу-щу — наварив борщу
чик-чик-чик — насипав у глечик
ку-ку-ку — покликав лиску
зив-зив-зив — носик до глечика не влазив
ась-ась-ась — лиска розсердилась.
4. Тренувальні вправи для розвитку навичок читання. Шифрувальник.
— Розшифруй текст про цього птаха.
еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р'яПі у ражувля ірес. Хіств, часнати говило і яши — рнічо. рилаК кіизачуються чормини напір'їми.
- Як називається цей птах? Скажіть будь ласка перед вами текст-опис, міркування чи розповідь?
ІІІ. Опрацювання казки «Лисичка і журавель»
1. Бесіда «Іван Франко – видатний письменник і казкар».
Хто Франко? Ми всі це знаєм!
Всі Франка ми величаєм –
Він великий наш казкар, поет,
Гляньте — ось його портрет.
Казки з’явилися у творчості І. Франк саме тоді, коли письменник став батьком. Однак, писані первісно для власних дітей, ці твори стали скарбом для усієї тогочасної дітвори. Великою популярністю користуються Франкові казки і в сучасних малих читачів. До розважально-дидактичних казок І. Франка зараховуємо твори "Ріпка" (1891), "Киця" (1891), "Суд святого Миколая" (1895) та казки зі збірки "Коли ще звірі говорили" – "Осел і Лев", "Старе добро забувається", "Лисичка і Журавель", "Лисичка і Рак", "Лис і Дрозд", "Заєць і Їжак", "Заєць і Медвідь", "Ворона і Гадюка", "Лисичка-кума", "Фарбований Лис", "Байка про байку".
2. Опрацювання тексту підручника с.66
3. Фізкультхвилинка
Журавель, проснувшись зранку,
Вийшов бодро на зарядку:
Крильця вверх, крильця вниз,
І прийшов до нього лис
Із журавликом удвох
Присідали і вставали
Головою покрутили
Вітрячка вони зробили
Потім трішки пострибали
І за парти посідали.
4. Словникова робота.
Тлумачення незрозумілих слів і виразів.
Призволяйся — пригощайся.
Облизня спіймавши — залишитися ні з чим.
Подружилися—потоваришували, заприятелювали.
Почастую – нагодую.
Не погордуй – прийди у гості.
Пісним голосом – сумним.
5. Інсценізація казки.
6. Читання казки. Гра «Впіймай сніжинку» (читає той учень на парту якому впала сніжинка)
7. . Тест-гра «Чи уважно ти читав»
1. Цей твір є ...
а) оповіданням; б) казкою.
2. Хто перший запросив приятеля у гості?
а) Лисичка; б) Журавель.
3. На що сподівався кожен із гостей?
а) Що прийде у гості й гарно поговорить.
б) Що прийде у гості й гарно поїсть.
4. Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?
а) Так; б) ні.
5. Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості; б) від лінощів.
6. Яка головна думка твору?
а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;
б) комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.
Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.
8. Характеристика дійових осіб.
Лисичка – улеслива, нещира, хитра, лицемірна, сердита.
Журавель – мудрий, вдячний, добрий, довірливий, гостинний.
9. Гра «Віднови події» (переплутаний план)
1.Приятелі.
2.Журавель в гостях у Лисички.
3.Лисичка в гостях у Журавля.
4.Яке частування,таке й дякування.
10. Вибіркове читання ( за часом).
— Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля.
— Як Журавель віддячив Лисичці? Прочитайте.
— Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем?
11.Робота над прислів’ями.
ІV. Підсумок уроку.
1. Підсумкова бесіда. Інтерв’ю.
2. Рефлексія
3. Домашнє завдання с.66-68, читати в особах.
4. Галерея картин класу.