Турнір «Найрозумніший» в 4 класі Мета: шляхом проведення гри перевірити рівень знань учнів початкової школи, розвиток їхнього інтелекту; розвивати пізнавальний інтерес і пізнавальну активність дітей, потяг до знань, самоосвіти, допитливість, уміння виявляти ініціативу і творчість у своїй роботі, здатність працювати з підручником і додатковою літературою; виховувати прагнення до саморозвитку, бажання більше знати. Обладнання: секундомір, запитання для першого туру гри для кожного учня; 6 категорій запитань для другого туру гри: «Тварини», «Рослини», «Казки», «Мовознавство», «Географія», «Математика»; таблиця підрахунку балів для журі. ХІД ГРИ I. Підготовчий етап Учитель ознайомлює учнів із правилами проведення турніру, надає зразки запитань, повідомляє перелік тем для другого туру гри, добирає членів журі, готує обладнання. Опис гри Турнір «Найрозумніший» проводиться в 2 тури. І тур № Прізвище та ім’я Кількість балів І 2... II тур № Прізвище та І коло II коло Разом ім’я 1
2 2 3
У першому турі беруть участь 10-12 учнів. Він проводиться у формі тесту. Кожному роздається аркуш із 15 обов’язковими запитаннями і 4 варіантами відповідей. На кожну відповідь відводиться 5 секунд. За правильну відповідь — 1 бал. Запитання читає ведучий (учитель), діти обводять правильну відповідь. Визначаються три переможці першого етапу гри, які мають право продовжувати гру у другому турі. У другому турі кожен з учасників обирає для себе відповідну тему з 6 запро-понованих категорій знань і має за 1 хвилину відповісти на якомога більшу кількість запитань. Право розпочати гру у другому турі надається учневі, який набрав найбільшу кількість балів у першому турі. Після закінчення гри визначається «найрозумніший». Він нагороджується дипломом і подарунком (книгою). ІІ. Проведення гри Ведучий. Сьогодні ми розпочинаємо інтелектуальну гру «Найрозумніший». Вона відбуватиметься в два тури. У першому турі беруть участь діти, які подали заявку на участь у грі. Це... (перелічуються прізвища). Оцінюватиме гру журі у складі (називаються прізвища). Перший тур гри складається з 15 обов’язкових запитань. Кожне з них має 4 варіанти відповідей. За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал. На обдумування дається 5 секунд. Я читатиму запитання. А ви обводитимете правильну відповідь. Помічники роздають дітям аркуші з надрукованими запитаннями і відповідями. 1. Хто написав слова Державного Гімну України? а) Павло Чубинський; б) Тарас Шевченко; в) Павло Тичина; г) Олександр Олесь.
2. Що є найвищою цінністю? а) Багатство; б) робота; в) життя; г) успіх. 3. Яка річка є національною гордістю, славою України? а) Тис; б) Дніпро; в) Гришинка; г) Буг.
4. Скільки звуків у слові якщо? а) 4; б) 5; в) 6; г) 3.
6. Урок з якого предмета провела Мальвіна для Буратіно? а) 3 арифметики; б) із російської мови; в) із природознавства; г) із читання.
7. Яка рослина належить до сімейства бобових? а) Квасоля; б) посльон; в) кизил; г) просо.
8. Хто написав музику до опери «Коза- дереза»? а) Сергій Прокоф’єв; б) Петро Чайковський; в) Давид Тухманов; г) Микола Лисенко.
9. Скільки материків існує на земній кулі? а) 5; б) 6; в) 7; г) 4.
10. Скільки кольорів має веселка? а) 5; б) 4; в) 7; г) 8.
11. Який океан найбільший? а) Тихий; б) Індійський; в) Атлантичний; г) Північний Льодовитий. 12. Повітря — це скопичення газів. Яких газів найбільше в повітрі? а) Кисню; б) вуглекислого газу; в) аргону; г) озону. 13. За який час Земля робить повний оберт навколо своєї осі? а) За рік; б) за тиждень; в) за добу; г) за місяць. .
14. Яка тварина належить до класу хижаків? а) Ласка; б) білка; в) норка; г) видра.
15. Із чого зробили карету для Попелюшки? а) Із гарбуза; б) з огірка; в) із дині; г) із кабачка.
16. Скільки в Україні областей? а) 34; б) 36; в) 25; г) 24.
17. Як називаються пояси, на які поділена Земля? а) Шерстяні; б) теплові; в) кожані; г) махрові. 18. Яка риба найбільша? а) Сом; б) риба-молот; в) китова акулам г) скат.
Перший тур гри закінчився. Помічники збирають відповіді та віддають журі. Ведучий. Поки журі підбиватиме підсумки першого туру гри, ми подивимося номери художньої самодіяльності, які нам підготувала вокальна група. Виступи дітей. Ведучий. Слово надається журі. Журі оголошує кількість балів, набраних кожним учнем, називає трьох переможців першого туру. Ведучий. У другому турі у нас мають право брати участь такі учні... (називає прізвища). Гра відбуватиметься в два кола. Найбільше балів набрав..., йому надається право першому обрати запитання із запропонованих 6 категорій знань. Пропонуються такі категорії: • Тварини • Рослини • Казки • Мовознавство • Географія • Математика Другим гратиме..., третім — .... Я читатиму запитання протягом 1 хв. Чим більше ви дасте правильних відповідей, тим більше наберете балів. (Відповіді учні дають уголос.)
Мовознавство 1. Скільки букв в українському алфавіті? (33) 2. Від якого прикметника походить іменник зелень? (Зелений) 3. Визначити суфікс у слові сніжок. (-ОК-) 4. Що означає слово вуста (Губи) 5. До якої частини мови належить слово двійка? (Іменник) 6. Що означає буква а в слові зима (Закінчення) 7. Скільки голосних звуків в українській мові? (б) 8. Який корінь у слові перезимувати? (-зим-) 9. До якої дієвідміни належить дієслово співати? (Першої) 10. Антонім слова лівий. (Правий) 11. Як називається початкова форма дієслова? (Неозначена форма) 12. Назвати граматичну основу в реченні: «На лісових галявинах з’явились перші проліски». (Проліски з'явились.) 13. Який останній звук у слові кущ (ч) 14. Поставити у родовий відмінок числівник п’ять. (П'яти) 15. Назвати займенник І особи множини. (Ми) 16. Що означає фразеологізм накивати п’ятами1 (Втекти) 17. Якою частиною слова є -о- у слові тихо (Суфіксом) 18. Якими бувають речення за інтонацією? (Окличні та неокличні) Географія 1. Де холодніше — на Північному полюсі чи на Південному? (На Пів-денному) 2. Як називається космічна система, в якій ми живемо? (Сонячна) 3. Що розділяє землю на дві рівні половини? (Екватор) 4. Яким приладом користуються для визначення сторін горизонту? (Компасом) 5. Який материк найбільший? (Євразія) 6. Як називаються гірські луки в Карпатах? (Полонини) 7. На якому материку знаходиться Україна? (Євразія) 8. В якій частині світу знаходиться Сахара? (В Африці) 9. На якому материку знаходиться СІНА? (Північна Америка) 10. На якій орбіті знаходиться Земля? (3) 11. Найбільша планета Сонячної системи. (Юпітер) 12. Де починається вітер? (На екваторі) 13. Як називається модель Землі? (Глобус) 14. Куди зникає роса, як тільки припече сонце? (Випаровується.) 15. Який метал використовується в термометрах? (Ртуть) 16. Розпечені космічні тіла — це... (зорі). 17. Чому чергуються день і ніч? (Земля обертається навколо своєї осі.) 18. В якій природній зоні ми живемо? (У зоні степів.) 19. Як називається заглиблення, по якому тече річка? (Русло) 20. Як називається Галактика, до якої входить наша Сонячна система? (Молочний шлях) Математика 1. Скільки центнерів в 100 кг? (1 ц) 2. У скільки разів 100 більше від 10? (У 10) 3. Скільки прямих кутів у рівностороннього трикутника? (Жодного) 4. На скільки частин ділять круг 4 радіуси? (На 4) 5. Якою є швидкість мопеда, який проїхав 60 км за 2 години? (30 км/год) 6. Площа прямокутника 36 кв. м. Якою є його довжина, якщо ширина 4 см? (9м) 7. Дільник 4. Частка 20. Чому дорівнює ділене? (80) 8. Скільки хвилин в 2/3 год? (40хв) 9. 1/8 відстані дорівнює 4 км. Яка довжина всієї відстані? (32 км) 10. Закінчити речення: «Ширина зошита 22...» (см)
11. Який знак поставити? 6400: 10 _ 6400: 100? (>) 12. В якому розряді стоїть 5 у числі 2 536? (Сотні) 13. Скільки всього десятків у числі 4 7931 (479) 14. Назвати перше неповне ділене 2364 : 36? (236) 15. Братові 2 роки. Він утричі молодший за сестру. Скільки років сестрі? (6 років) 16. Що важче — 1 кг вугілля чи 1 кг вати? (Однаково) 17. Як називається прямокутник, в якого всі сторони рівні? (Квадрат) 18. Перевести у сантиметри 8 м 5 см. (805 см) Казки 1. Кого назвали невиданим звірятком? (Сина царя Салтана) 2. Як звуть Андерсена? (Ганс) 3. Хто з трьох поросят побудував цегляний будинок? (Наф-Наф) 4. Який простоквашинський поштар називає пошту морською? (Печкін) 5. На кого перетворилося гидке каченя? (На красеня лебедя) 6. Що дорожче за золото? (Сіль) 7. З якої казки ці слова: «Хто сидів на моєму стільці і зламав його?» («Три ведмеді») 8. Як звали діда, який врятував навесні зайців від потопу? (Мазай) 9. Хто просив тата зробити човник та весельце, щоб рибку ловити та батьків годувати? (Івасик Телесик) 10. Кого першого зустрів на дорозі Колобок? (Зайця) 11. Кого виліпили зі снігу дід і баба в російській народній казці? (Сні-гуроньку) 12. Хто автор казки «Фарбований лис»? (Іван Франко) 13. Хто допомагав жабці у спробі мандрувати на південь? (Качки) 14. Скільки тварин почали жити в дружбі й злагоді в українській народній казці «Зимівля звірів»? (5: Віл, баран, свиня, гусак, півень) 15. Яке ім’я придумав Кіт у чоботях своєму господарю? (Маркіз Карабас) 16. Кого слід боятися маленьким дітям в Африці? (Бармалея) 17. Хто врятував Дюймовочку від заміжжя з кротом? (Ластівка) 18. Яке ім’я дав Дюймовочці її наречений — прекрасний принц? (Майя) Тварини 1. Сумчастий ведмідь Австралії. (Коала) 2. Найменший птах на землі. (Нектарниця) 3. Плазун пустинь, одягнений у панцир. (Черепаха) 4. Тварина з лісів Південної Америки, яка харчується мурахами. (Мурахоїд) 5. Австралійський звір, який відкладає яйця і має дзьоб, подібний до качиного. (Качкодзьоб) 6. Великий звір із рогом, мешканець африканських саван. (Носоріг) 7. Найбільший плазун, який живе в річках жаркого поясу. (Крокодил) 8. «Цар» звірів. (Лев) 9. Великий звір, який зустрічається тільки у Північній Америці. (Бізон) 10. Отруйна змія тропічних лісів. (Кобра) 11. Найбільший птах на землі. (Страус) 12. Невеликий австралійський звір, який відкладає яйця. (Єхидна) 13. Найвідоміша тварина пустині, «корабель» пустині. (Верблюд) 14. Найбільша змія річок Південної Америки. (Анаконда) 15. Найбільша з людиноподібних мавп, яка живе тільки в Африці. (Горила) 16. Найбільший звір на Землі, який зустрічається у тропічних лісах і саванах. (Слон) 17. Скільки ніг у павука? (Вісім) 18. Де живе муфлон? (У Кримських горах) 19. На якому материку мешкають кенгуру? (Австралія) 20. В якому океані водиться японський кит? (В Тихому) 21. Тварина, в якої задні ноги в 4 рази довші ніж передні? (Тушканчик)
Рослини 1. Як інакше називають зону мішаних лісів? (Полісся) 2. Як називають сосновий ліс? (Бір) 3. Як інакше називають середній ярус лісу? (Підлісок) 4. Рослина, що заривається в землю. (Тюльпан) 5. Вічнозелена рослина (дерево) з великими запашними квітами, що росте на Південному березі Криму. (Магнолія) 6. Вставити пропущене слово в прислів’я: «Без верби і... нема України!» (Калини) 7. Які рослини стеляться вологими місцинами Кримських гір? (Ліани) 8. Найперша весняна квітка. (Пролісок) 9. Рослина-комахоїд, яка росте на болотах. (Росичка) 10. Що утворюється із моху сфагнуму, частини якого осідають на дні боліт? (Торф) 11. Якими рослинами вкриті полонини Карпат? (Трав'янистими) 12. Мох, що поширений на болоті. (Сфагнум) 13. Маленька рослина, що плаває на поверхні води. (Ряска) 14. Рослина прісних водойм, що після цвітіння утворює темно-коричневі початки. (Рогіз) 15. Водяна рослина, що мас прекрасні білі квіти і велике листя, яке вкриває поверхню води. (Лілія) 16. Дерево, що квітне влітку. (Липа) 17. Біла кора, тоненькі віти. Що це за дерево? Відгадайте, діти. (Береза) 18. Велика ділянка землі, на якій ростуть дерева та інші рослини. (Ліс) 19. На які три групи поділяються усі рослини? (Дерева, кущі, трав'янисті рослини) III. Підсумок гри і нагородження переможця Ведучий. Слово надається журі. Журі оголошує результати гри. Переможця турніру «Найрозумніший» нагороджують дипломом і подарунком від батьківського комітету (книгою «Що? Чому? Навіщо?» Велика книга запитань і відповідей.- К., 2006.) Література 1. Діптан Н., Назаренко А., Хитяєва У/. Я і Україна. Плани-конспекти уро-ків. 4 клас.— X.: Ранок, 2005.— С. 251, 309,310,312. 2. Коваль //. С. Самостійна робота учнів на уроках природознавства.— К.: Ра-дянська школа, 1982. 3. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1—4 класи.— К.: По-чаткова школа, 2006.